Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Warto czytać, bo czytanie porusza

2017-06-12 11:05:30 (ost. akt: 2017-06-12 11:17:00)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Jak jest u nas z czytaniem? No raczej nie najlepiej. Według badań 63% Polaków nie czyta w ciągu roku ani jednej książki. Badania obejmują jednak osoby powyżej 15 roku życia. Młodzież czyta znacznie więcej i postanowiliśmy to pokazać.

W ostatnim tygodniu biblioteka Publicznego Gimnazjum im. Ziemi Mazurskiej w Miłomłynie przyłączyła się do dwóch ogólnopolskich akcji promujących czytelnictwo: Nocy bibliotek i Jak nie czytam, jak czytam.


Noc bibliotek
W tym roku po raz pierwszy uczestniczyliśmy Nocy bibliotek. W naszym gimnazjum rozpoczęła się ona w piątek 26 maja. Najpierw zakopaliśmy kapsułę czasu, którą przysłała nam szkoła z Węgier uczestnicząca w projekcie eTwinning. A później były konkursy, quizy, zabawy.. Uczestnicy rozwiązywali krzyżówkę na temat "Hobbita", szukali kłamstw w opowiadaniu o Sherlocku Holmesie, rozwiązywali zagadki logiczne i zmierzyli się w turnieju 1 z 10. Świetnie bawiliśmy się odgadując kalambury i stawiając na milion. Tej nocy powstały ciekawe plakaty reklamujące czytanie książek. Największą atrakcją z całą pewnością był escape room przygotowany przez firmę Open the Door z Torunia. Aby wydostać się z pokoju, uczniowie musieli rozwiązać szereg zagadek, oczytać szyfry i odnaleźć klucze. Nie było łatwo. Zabawa wzbudziła dużo emocji. Niektórzy nie zasnęli do rana…

Jak nie czytam, jak czytam
Akcję "Jak nie czytam, jak czytam" zainicjowała w zeszłym roku redakcja czasopisma "Biblioteka w Szkole". 10 czerwca 2016 r. o 10.00, dzięki zaangażowaniu ponad 2000 bibliotek z całej Polski, 432 608 uczniów czytało w jednym momencie: w szkołach, na rynkach miast, w centrach handlowych, a nawet na Giewoncie. W tej grupie byli także uczniowie naszego gimnazjum. W tym roku również przyłączyliśmy się do akcji. Do udziału zaprosiliśmy też dorosłych. Czytanie rozpoczęła pani wiceburmistrz Beata Mazur. Zaprezentowała wzruszający fragment książki L. Hearn "Na posłaniu z trawy". Po niej głos zabrała przedstawicielka stowarzyszenia Mozaika, pani Teresa Babicka. Po mistrzowsku przeczytała fragment "Chłopów" W. Reymonta. Następnie swoje ulubione książki prezentowali uczniowie. Czy wiecie, jaką książkę trzeba przeczytać, żeby dowiedzieć się, jak zrobić pasztet z królika lub uratować królestwo? Zdaniem I a - "Zwiadowców" Johna Flanagana! Uczniowie kl. I b pokazywali, jak interesujący są bohaterowie "Hobbita" J. R. R. Tolkiena. Przedstawicielki II a zachęcały do przeczytania serii "Jutro" Johna Marsdena, a uczniowie II b pokazali, że "Krzyżacy" H. Sienkiewicza są właściwie książką o miłości... Kuba i Krystian z III a rozbawili wszystkich prezentując scenę pisania listu z "Zemsty" A. Fredry. Wiedźmy Marysia i Kasia zachęcały, by wybrać "Zawód: wiedźma" Olgi Gromyko...

Na koniec rozstrzygnięto konkursy na plakat reklamujący czytanie (tradycyjny i elektroniczny) oraz quiz "Książka papierowa - książka elektroniczna". Zwycięzcy otrzymali nagrody.
Wszystkie podjęte działania mają jeden cel: pokazać, że warto czytać, bo czytanie porusza…
Dorota Wawrowska


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages