Miłomłyn; warto zobaczyć

2010-10-20 12:00:00(ost. akt: 2014-05-09 17:50:20)
Kościół Św. Bartłomieja

Kościół Św. Bartłomieja

Autor zdjęcia: http:/gminyturystyczne.pl

Na początku XIV w. na miejscu osady pruskiej Krzyżacy zbudowali zamek i młyn, a przyległe osiedle targowe nazwano "Liebemhle". Od tej nazwy wywodzi się aktualna nazwa miasteczka - Miłomłyn. Prawa miejskie Miłomłyn otrzymał w 1335 roku.
Pierwsze wzmianki o Miłomłynie pochodzą z 1315 r. W 1414 r. Miłomłyn zajęli na krótko Polacy i zniszczyli miasteczko. Po pożarze z 1633 r. ocalały tylko 4 domy i kościół z czasów krzyżackich. Pożar w roku 1700 zniszczył budynki postawione po 1633 r. Ocalał tylko kościół i dwa domy. We wrześniu 1893 r. otwarto linię kolejową z Elbląga przez Ostródę do Olsztyna, na trasie której leżał Miłomłyn. Miłomłyn po otwarciu Kanału Elbląsko - Ostródzkiego i linii kolejowej stał się ważnym ośrodkiem handlu drewnem. W II połowie XIX wieku i na początku XX wieku zbudowano w Miłomłynie stocznię naprawy statków rzecznych.
W styczniu 1945 roku miasto zostało zniszczone w 90 %.

Miłomłyn to miasteczko leżące na szlaku Kanału Elbląskiego. Można, a raczej należy tam zobaczyć śluzę komorową, która jest swoistym skrzyżowaniem na szlakach żeglarskich z Ostródy i Iławy. To ciekawy zabytek sztuki hydrotechnicznej z XIX w. Mimo upływu czasu stare mechanizmy nadal służą turystom korzystającym z tej drogi wodnej.

Miłomłyn otaczają dziewicze lasy, w których żyją w naturalnym stanie m.in. jelenie, dziki, sarny i daniele. Znajdują się tu liczne pomniki przyrody. Spostrzegawczy turyści mogą zobaczyć wydrę i żółwia błotnego. Kanał Ostródzko-Elbląski, rzeka Drwęca i liczne jeziora kuszą wędkarzy. Miejscowi opowiadają, że w akwenach tych można jeszcze złapać kapitalne okazy szczupaków, karpi, węgorzy i sandaczy. W okolicznych lasach pełno jest grzybów i jagód.

Warto wybrać się do rezerwatu ornitologicznego Jeziora Iłgi, położonego około 10 km na zachód od Miłomłyna. Znajdują się tu liczne stanowiska lęgowe ptactwa wodnego i błotnego. Nad drzewami i mokradłami okalającymi Kanał Elbląski można zobaczyć kołującego króla ptaków — orła bielika.


Warto zobaczyć w gminie Miłomłyn

Karnity: odrestaurowany zespół pałacowo-parkowy (1856) nad jeziorem Kocioł.
Miłomłyn: neogotycki kościół św. Bartłomieja, zbudowany w latach 1898-1901, z wykorzystaniem oryginalnej, północnej ściany kościoła z XIV wieku.
Miłomłyn: pozostałości murów miejskich z XVI w.
Miłomłyn: kaplica ewangelicka (przy ul Twardej) z XIX w.
Miłomłyn: neogotycka kaplica cmentarna z początku XX w.
Miłomłyn: domy z XVIII i XIX w. – zabudowa małomiasteczkowa (ul. Kościelna, Rynkowa, Twarda).
Miłomłyn: dawny folwark Przejazd, dwór z XIX w. (przy śluzie Miłomłyn).


Warto zobaczy w sąsiednich gminach
Iława
Małdyty
Morąg
Ostróda
Zalewo
Łukta





2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5